Mówili: „Spływ Zgłowiączką? To niemożliwe, wszystko pozarastane, brudno i ponuro”. Postanowiliśmy sprawdzić przykrą opinię mieszkańców na temat stanu naszej rzeki. Okazuje się, że mamy ogromny, niewykorzystany potencjał!

Trasa z Lubrańca do Brześcia Kuj. jest bardzo ciekawa. Na drodze nie ma wielkich przeszkód. Piękne krajobrazy, cisza i spokój… Bez problemu każdy sobie poradzi (mówimy o osobach z jakąkolwiek fizyczną aktywnością). Spływ kajakowy zajmuje ok. 4 – 5 godzin.

Trasa z Brześcia Kuj. na Nowy Młyn miała być niemożliwa do pokonania. Niemożliwe nie istnieje, prawda? W 5 osobowym teamie, zaopatrzeni w ręczne piły ukończyliśmy spływ. Szlak kajakowy jest w gorszym stanie, ale nie ma tragedii. Musieliśmy przenosić kajaki, by ominąć kilka zawalonych drzew, aż tyle. Uważamy jednak, że to nie problem usunąć przeszkody mechanicznym, ciężkim sprzętem oraz wszystko przenieść w bezpieczne miejsce.

Po co to wszystko?

16 kwietnia, „na spontanie” postanowiliśmy zorganizować spływ kajakami. W okolicy nie ma żadnej wypożyczalni. Kajaki zwieźliśmy z Włocławka, a Pana Darka serdecznie pozdrawiamy!
Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu, szczególnie od naszej brzeskiej młodzieży! Już niedługo kolejny spływ, na który znowu, w ciągu kilku godzin, mamy komplet!

Drodzy mieszkańcy, wypowiadamy się w imieniu młodszej części miasta. Jeśli mamy piękną rzekę, której potrzeba jedynie kilku napraw, odpowiednią infrastrukturę (mamy tu na myśli chociażby nieużywaną przystań w Brześciu) to czemu tego nie wykorzystać? To fantastyczna forma spędzenia wolnego czasu np. z przyjaciółmi, czy rodziną. Może warto zastanowić się nad współpracą miast Lubrańca i Brześcia? Mamy wspólny Memoriał na 10 km (2 edycje to już forma współpracy), może warto przejść krok dalej i stworzyć coś na lata?
20 kajaków, transport oraz ich przechowywanie to nie jest wielki wydatek. Wspólnymi siłami wszystko można! Do dzieła!

zdj. Filip Piotrowski oraz Wojciech Łukaszewski

 

Facebook Comments

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *